15-06-2024 Remonty, modernizacje

Ukrycie mało estetycznych rur w starym budownictwie

Szybki TIP na ukrycie rur lub innych podobnych mało estetycznych elementów w starszym budownictwie.

Jak widać na zdjęciu niżej w narożniku między ścianą a sufitem mam mało estetyczną poziomą rurę. Rura jest pomalowana na łatwiznę tak jak pomieszczenie, jednak widać jak farba się łuszczy i finalnie nie wygląda to ładnie. Dodatkowo rura nie trzyma poziomu + ma masywne łączenie/wieszak.

Ukrycie nieestetycznej rury w starszym budynku
Ukrycie nieestetycznej rury w starszym budynku. © WorkTip.pl

Materiały jakie znalazłem

Sprawdziłem wyszukiwarkę pod hasłem „maskownica rur” i pokrewne hasła. Znalazłem bardzo ładne na pierwszy rzut oka maskownice do kabli/rur w różnych rozmiarach, to w zasadzie kątowniki aluminiowe/metalowe ze specjalnymi uchwytami montażowymi skierowanymi do wewnątrz. Niestety cena nie należy do najniższych 150-200zł za 1mb. Inna propozycja to kątowniki plastikowe ale nie jestem do nich jednak przekonany… tutaj cena jest niższa i koszt to okolice 80zł za 1mb.

Ukrycie rur
Ukrycie nieestetycznych rur. © WorkTip.pl

Listwy ozdobne styropianowe jako maskownica

Finalnie wpadłem na pomysł wykorzystania ozdobnych listew styropianowych, które kiedyś często były montowane właśnie jako ozdoba narożników sufitowych.

Listwy takie są dostępne bez problemu w marketach budowlanych w różnych rozmiarach. W moim przypadku jedna paczka takich listew to 5mb (2 listwy po 2,5m), na swój projekt potrzebuję 2óch paczek bo ściana ma długość 5,30m…

Cennik

Cena takiej paczki czyli dwóch listew o długości 2,5m każda jest bardzo atrakcyjna – kwota 16zł! Niżej na zdjęciu przedstawiam jak taka listwa wygląda z obu stron, oczywiście są także inne warianty jej struktury.

Listwy styropianowe PRZÓD
Listwy styropianowe PRZÓD. © WorkTip.pl
Listwy styropianowe TYŁ
Listwy styropianowe TYŁ. © WorkTip.pl

Przygotowanie do montażu

Montaż będzie wykonany przy użyciu kleju w tubie do wyciskania przy pomocy pistoletu. Klej to w moim przypadku tańsze rozwiązanie ale do lekkich listew spokojnie sobie poradzi, wypróbowałem już go przy montażu listew przypodłogowych.

Czytaj inne:  Naprawa paneli podłogowych - zestaw wosków

Do tego potrzebny będzie biały akryl w tubie, rolka taśmy malarskiej, kilka małych arkuszy papieru ściernego oraz sama biała farba.

Mała uwaga: dobrze jest wybrać akryl, który można szlifować papierem ściernym po wyschnięciu.

Ukrycie nieestetycznej rury za listwą styropianową

Niestety taka listwa w moim przypadku gdybym chciał ją zamontować prawidłowo czyli stronę wklęsłą od zewnątrz to nie zdałaby egzaminu bo nie zakryje niechcianych elementów. Listwę obróciłem aby stroną zewnętrzną była strona wypukła – zdjęcie u góry z prawej strony. Minusem tutaj jest to że ta strona posiada nadrukowany kod kreskowy, ale ja i tak będę je malował więc to nie jest dużym problemem.

Uwaga!

Rura w moim przypadku nie jest elementem grzejnym. Przy elementach mocno nagrzewających się należy korzystać z dedykowanych do tego celu rozwiązań!!!

Montaż listew
Montaż listew. © WorkTip.pl

Montaż listew

Klej na listwy nanoszę punktowo po obrzeżach, w samych narożnikach dodaję go troszkę więcej.

Następnie przykładam taką listwę to narożnika, dociskam i przytrzymuję na kilkanaście sekund do wstępnego związania. Zbieram także na bieżąco nadmiar wypływającego kleju aby nie zrobił on „skorupy”, którą trzeba będzie później energiczniej szlifować.

Listwy są lekkie i bardzo dobrze się układają, samo łączenie wykonuję równo tzn. aby obie listwy na swoich brzegach tworzyły spójny element.

Listwa styropianowa, ukrycie rur
Listwa styropianowa zakrywająca. © WorkTip.pl

Zbyt mocno dociśnięta listwa do krzywej ściany

Poniżej na zdjęciu widać element, który został dociśnięty zbyt mocno i musiałem go delikatnie oderwać od podłoża aby linia połączenia była zachowana. Budynek jest w starszym budownictwie przez co ściany delikatnie uciekają z pionu.

Widać szpary między ścianą a listwą, zostanie to zamaskowane białym akrylem.

Czytaj inne:  Remont balkonu cz.4 - podsumowanie
Montaż listew styropianowych jako maskownica rur
Montaż listew styropianowych jako maskownica rur. © WorkTip.pl

Arylowanie narożników

Następnie wzdłuż listew przyklejam taśmę malarską, dobrze aby taśma była minimum kilka mm niżej niż sama listwa. Ja osobiście nie naklejałem taśmy na samych listwach, akryl postaram się wygładzić bezpośrednio na nich.

Arylowanie narożników
Arylowanie narożników. © WorkTip.pl

Przy wygładzaniu aby łatwiej ułożyć akryl korzystam z wody z płynem do mycia naczyń. Proporce akurat tutaj nie są jakoś mocno ważne – wystarczy większych kilka kropel na 1L wody w spryskiwaczu.

Akryl nakładam za pomocą wyciskacza/pistoletu a następnie wygładzam szpatułkami lub palcem… wiem nie jest to fachowe rozwiązanie ale ja nie zajmuję się tym zawodowo i nie jestem fachowcem 🙂

PS. Dobrym pomysłem jest zaopatrzyć się w np. ręczniki papierowe aby nadmiar akrylu z narzędzi na bieżąco zbierać.

Listwa akrylowanie
Listwa akrylowanie. © WorkTip.pl
Listwa maskująca, akrylowanie
Listwa maskująca, akrylowanie. © WorkTip.pl

Finalne prace

Po wykonaniu akrylowania zostawiam całość do utwardzenia na następny dzień.

Na tym etapie szlifuję delikatnie powierzchnię przy listwie papierem o wysokiej gradacji aby wstępnie wygładzić całość przed malowaniem. Ja zastosowałem 2 małe arkusze o gradacji 120 oraz 240.

Po wygładzeniu całości pozostaje pomalować listwy + ściany białą farbą. Jeżeli ściany są już malowane „jakiś czas” temu to warto przemalować całą ścianę za jednym razem w innym przypadku będzie widoczny mocno biały ślad.

Ukrycie rur w starym budynku
Efekt końcowy. © WorkTip.pl

Jak to wygląda cenowo 2024r.?

Artykuł pisany dla celów hobbystycznych, autor nie zajmuje się zawodowo pracami w podanym zakresie. W artykułach pokazuję jedynie swoje doświadczenia z prac remontowych. Moje sposoby nie zawsze mogą sprawdzać się w każdych warunkach.

Oceń artykuł :)

Ilość ocen: 4
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments