15-06-2023 Remonty, modernizacje

Sposób na zasłonięcie rur CO w salonie

Pomysł na zasłonięcie starych rur od pieca CO przy okazji tworząc proste półki na książki czy roślinność.

Modernizując nowy salon miałem do zasłonięcia dość pokaźną ilość rur od CO. Jak widać po modernizacjach związanych z hydrauliką zrobił się „kiszmisz” – to stare budownictwo więc wszelkie rurki idą na zewnątrz wzdłuż ścian.

Zasłonięcie starych rur CO
Rury od CO. © WorkTip.pl
Zasłonięcie starych rur CO
Sposób na zasłonięcie starych rur. © WorkTip.pl

Stelaż pod płyty G-K

Zdecydowałem się zasłonić całość przy użyciu płyt G-K – chyba jedyna metoda dla takiej ilości rur. Na zdjęciu od prawej mamy już wstępnie przygotowany stelaż, profile to resztki które zostały mi z innych prac więc udało się także wykorzystać stary materiał.

Ciekawym rozwiązaniem jest to że całość nie jest idealnie w poziomie, chodzi mi tutaj o lewą półkę która jest szersza i wyższa w stosunku do prawej. Pomiędzy obiema mamy zabudowę do samego sufitu gdyż jedna z rur idzie nad pomieszczenie do naczynia wyrównawczego.

Na samej górze dodałem odpowietrznik dla ciepłego powietrza aby nie gromadziło się w nadmiarze w przestrzeni między stelażem a ścianą (zwykła kratka wentylacyjna…, mogła być biała).

Montaż G-K
Montaż stelażu G-K. © WorkTip.pl
Montaż G-K
Montaż G-K. © WorkTip.pl
Montaż G-K
Brak pionu ściany. © WorkTip.pl

Zabudowa to standardowe płyty G-K, żadne wodoodporne itd. Płyty przykręcone są wkrętami w odstępach tak co 20-30cm lub częściej w zależności od miejsca. Na najszerszym elemencie udało się wpasować całą płytę po odcinkach więc nie powinno tutaj być problemu z ew. pęknięciami po wygładzeniu. Na 3 zdjęciu z prawej strony widać jak ściana lekko ucieka w pionie. W obecnej realizacji będzie to zaszpachlowane z odpowiednią maskownicą. Nie ma sensu tutaj pionować ścian, nie jest to praktycznie widoczne.

Montaż G-K
Zamontowane płyty G-K. © WorkTip.pl
Montaż G-K
Montaż G-K. © WorkTip.pl
Montaż G-K
Montaż G-K. © WorkTip.pl

Z prawej strony zabudowy u dołu mam przejście na grzejnik. Zbyt duże wycięcia przy rurkach zasłoni szeroka podwójna rozeta. Na koniec pozostało zaszpachlowanie całości. W narożnikach zarówno wewnętrznych jak i wewnętrznych poszedł kątownik metalowy z siatką + w niektórych miejscach flizelina.

Czytaj inne:  Montaż gotowej balustrady w stylu LOFT

Efekt finalny prac

Finalnie wyszło to jak niżej na zdjęciach, całość pomalowana na biały kolor. Troszkę nie pasuje mi ta ciemna kratka u góry ale… we wcześniejszych planach cała konstrukcja miała zostać zabudowana płytkami gipsowymi – plany się jednak zmieniły. Z tego co bym tutaj „ulepszył” to na pewno na same półki zastosował jakąś podkładkę, może mały parapet granitowy wtedy łatwiej byłoby to utrzymać w czystości.

Osłona rur CO za pomocą GK
Efekt finalny, prawa półka. © WorkTip.pl
Osłona rur CO za pomocą GK
Efekt finalny, lewa półka. © WorkTip.pl
Osłona rur CO za pomocą GK
Efekt finalny. © WorkTip.pl

Artykuł pisany dla celów hobbystycznych, autor nie zajmuje się zawodowo pracami w podanym zakresie. W artykułach pokazuję jedynie swoje doświadczenia z prac remontowych. Moje sposoby nie zawsze mogą sprawdzać się w każdych warunkach.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments