Schowek/półki we wnęce
Przerabiamy wnękę na schowek z drewnianymi półkami.

Wnęka okienna, schowek z drzwiczkami ażurowymi
Zdjęcie obok prezentuje wnękę okienną między klatką schodową a wiatrołapem. Dlaczego znalazło się tam okno? Nie pamiętam dokładnie ale wiele lat temu wiatrołap pełnił inną funkcję (to stare budownictwo). Obecnie pomieszczenie jest w trakcie gruntownego przebudowania i nie chciałem usuwać tej wnęki.
Całość zmodyfikowałem na prosty schowek, który będzie służył na rzadziej używany sprzęt kuchenny oraz małe zapasy w postaci mąki, ryżu czy makaronów (w bliskim sąsiedztwie jest kuchnia).
Wnęka daje dużo światła na klatkę schodową więc zastosowałem drzwiczki ażurowe aby troszkę tego światła nadal pozostało. Nie mam jeszcze dokładnych planów co zrobię z drugiej strony…
Początkowe prace
Drzwiczki otwierają się w stronę ściany więc przymocowałem odpowiednią listwę aby mieć do czego przykręcić zawiasy. Listwa montowana do ściany na 3 kołki rozporowe 10mm (to aż za dużo), całość licuje się ładnie u góry z cegłą oraz parapetem u dołu.
Bezpośrednio na półki wykorzystałem deskę sosnową sprzedawaną w marketach typowo pod takie zastosowanie. W moim przypadku to 2 deski o wymiarach 30x120cm., zostały one przycięte z długości i szerokości (pojedyncza połka będzie mieć 26cm szerokości i ok. 54cm dł.). Każda półka ma 4 małe metalowe wsporniki zakołkowane bezpośrednio do ściany (6mm).



Początkowo miałem zastosować 2szt. otwieranych drzwiczek (dół miał otwierać się osobno), ale finalnie ze względów na łatwość montażu wybrałem pojedynczą wersję.
Rozplanowanie półek
Mam 4 drewniane półki + ostania podstawa, odległości między nimi to ok. 31-32cm.
Na półkę przypadają 4 wsporniki, 2 na stronę. Bardzo pomocny był tutaj laser krzyżowy, który ładnie naniósł linię po obu stronach wnęki. Przyspieszyło to znacznie prace. Wystarczyło wywiercić 4 otwory, przytwierdzić wsporniki i wrzucić półkę.
Drewniane deski dodatkowo przykręciłem od dołu delikatnymi wkrętami.





Sama deska jest docięta na całą głębokość wnęki do listwy na której zamontowałem zawiasy. Natomiast z drugiej strony na szerokość ściany do ceglanych płytek. Wnęka nie ma idealnie równych wymiarów, dlatego deski na półki są z jednej strony szersze (od strony ściany z betonem).
Wykończenie wnęki
Po wykonaniu wszelkich pracach związanych z mocowaniami wsporników przygotowałem wnękę. Naniosłem zaprawki gipsowe w niektórych miejscach i całość przemalowałem kilkukrotnie białą farbą.

Mocowanie drzwiczek
Drzwiczki zostały przykręcone na 3 małe zawiasy splatane, mała uwaga: ważne aby nie miały one zbyt dużego luzu góra dół. Całość przymocowana do listwy „startowej” jaką montowałem na samym początku prac.
Zawiasy montowałem najpierw do drzwiczek, dopiero później całość montowana była do listwy.
Jako że u mnie jedna ściana jest wyłożona płytkami z cegły, dlatego nie jest to idealnie równa powierzchnia. Całość „ucieka” w pionie więc powstaje szpara między drzwiczkami a ścianą gdy są one zamknięte. Dla zniwelowania tego efektu do projektu dodałem kolejną listwę przytwierdzoną z drugiej strony wnęki tak aby drzwiczki do niej przylegały gdy je zamykamy.
UWAGA listwa jest docięta na wysokość drzwiczek, drzwiczki zasłaniają całą wnękę (nachodzą na nią z zapasem na górze i dole). Szparę między listwą a płytkami wypełniłem tą samą zaprawą co fugi w cegle.
Końcowe prace
Na koniec zamontowałem dodatkowe elementy jak mały uchwyt do otwierania drzwiczek, magnes dociągający czy zaślepki na śruby. Magnes bardzo fajnie dociąga lekkie drzwiczki do listwy, która robi za ramę. Drzwiczki przy takim zabiegu nie otwierają się same a szpara między listwą a nimi jest minimalna.




Ceny materiałów 2025r.:
- kołki rozporowe 6x10mm oraz 16 mniejszych 6mm dla wsporników = 30zł,
- paczka małych wkrętów do drewna (dł. 18mm) = 10zł,
- 2 deski sosnowe na półki 30x120cm = 120zł,
- 2 listewki sosnowe 3x2x170cm = 30zł,
- drzwiczki ażurowe ok. 170×59.5cm = 100zł,
- wsporniki 16szt = ok. 50zł,
- 3 zawiasy splatane, uchwyt, magnes = 25zł,
- biała farba oraz gładź została mi z innych prac.
Razem to nam daje ok. 365zł. za wykorzystane materiały (bez farby i gipsu).
Artykuł pisany dla celów hobbystycznych, autor nie zajmuje się zawodowo pracami w podanym zakresie. W artykułach pokazuję jedynie swoje doświadczenia z prac remontowych. Moje sposoby nie zawsze mogą sprawdzać się w każdych warunkach.