Remont balkonu (wymiana balustrady + prace naprawcze nawierzchni) cz.1
To pierwszy artykuł z krótkiej serii dot. wymiany starej balustrady balkonowej oraz naprawy nawierzchni z papy bitumicznej.
Zdjęcie powyżej pokazuje balustradę przed wymianą.
Remont balkonu będzie składał się właśnie z wymiany samej balustrady + naprawy nawierzchni.
Stara balustrada ma swoje lata, początkowo był pomysł aby wyciąć elementy między rurkami poziomymi (te drobne elementy) i wstawić metalowe sztachetki po całości jednak po weryfikacji kondycji balustrady szybko ten pomysł został porzucony mimo że sam szkielet jest solidny.
Obecny stan starej balustrady
Stara balustrada po za drobnostką czyli odchodzącą płatami farbą nie trzymała absolutnie żadnych kątów więc ciężko byłoby w odpowiedni sposób zamontować jakieś nowe elementy – chodzi o „zgranie” nowych elementów przy 90 stopniach, nie mówiąc już o tym że szkielet został wykonany z okrągłych rurek. Dodatkowo brak pionu słupków, korozja między łączeniem z powierzchnią, oraz bujna „roślinność” na samej papie.
Poniżej zdjęcia jak to wyglądało przed modyfikacjami:
Pomysł na nową balustradę
Wstępnie pomysłem było dopasowanie się do ogrodzenia zewnętrznego które to jest w formie pionowych metalowych sztachetek (widać delikatnie niżej na zdjęciu). Jednak finalnie jako że i tak całość zostanie rozebrana będzie to zrobione w innej formie lecz bardzo zbliżonej.
PS. Nie będzie to nowoczesna balustrada szklana czy wykonana z popularnych gotowych systemów.
Więcej informacji w tym zakresie już niedługo…
Usunięcie starej balustrady + wstępne czyszczenie nawierzchni
Stara balustrada została usunięta, słupki odcięte i jako że po odcięciu okazały się one dość luźne zostały one po prostu łatwo wyciągnięte. Dziury po nich wstępnie „zaślepiono” aby w przypadku deszczu nie było większych problemów.
Jak widać na ścianie pozostały otwory, które zostaną uzupełnione w następnej kolejności. Dodatkowo wstępnie mechanicznie usunięto mchy/porosty itd. – jak widać jeszcze tego trochę pozostało ale to zostanie załatwione w formie dodatkowej chemii. Na zdjęciu poniżej od lewej widać efekt po zastosowaniu preparatu a jeszcze przed fizycznym usunięciem pozostałości. Całość po zastosowaniu preparatu po prostu schnie i wystarczy zebrać to pomocą np. małej szpachelki.
Nowa balustrada
Nowa balustrada nie będzie systemowa a będzie to tzw. „samoróbka”. Na start po wyciągnięciu starych słupków odcięto nadmiar i zniszczoną papę z nawierzchni. Wklejono łatkę z kawałka nowej papy nawierzchniowej przy wykorzystaniu lepika na zimo. Widać to na zdjęciach poniżej wraz z nowymi kotwami/podstawą pod słupek.
Nie usuwano papy w całości gdyż bardzo dobrze trzyma się ona podłoża i prócz łączeń ze słupkami starej balustrady nie było większych uszkodzeń.
Montaż zaczynamy od słupków, te będą właściwie w tych samych miejscach co stare – zastosujemy tylko delikatne przesunięcia. Aby było łatwiej w montażu zostały zakupione kotwy/podstawy do montażu słupków ogrodzeniowych. Nie są to oczywiście typowe podstawy pod proste ogrodzenia panelowe, te byłyby zapewne zbyt mało trwałe. Zakupione mają wymiary u podstawy 100×150 mm. dość gruba ocynkowana ścianka 6mm. (u podstawy) + 2mm. (przy elemencie nakładanym), natomiast same słupki będą o wymiarach 60x40mm. o ściance 2mm gdzie szersza strona zostanie zwrócona do zewnątrz.
Ważne aby podstawa miała „rąbek” odprowadzający wodę/skropliny – przez co nie będzie się ona gromadziła w podstawie słupka. Można to także wykonać nawiercając słupek u dołu wiertłem (takie zastosowanie można np. spotkać w bramach garażowych tzw. nacięcia u dołu profili). Jedna podstawa została zamontowana na 4 kołki rozporowe o wymiarach 12x100mm, dodatkowo użyto kotwy chemicznej aby zapewnić jeszcze trwalsze połączenie (w przypadku użycia kotwy otwór powinien być trochę głębszy).
UWAGA śruby najlepiej aby były wkręcane na tradycyjny klucz oczkowy, nie na bit – w moim przypadku mamy oba rozwiązania gdzie łatwiej i solidniej jest odpowiednio dokręcić tradycyjnym kluczem np. 12mm.
Wysokość balustrady
Stara balustrada miała wysokość ok. 85cm, nowa będzie delikatnie wyższa 105cm.
Na podane obok podstawy będą nałożone słupki, będzie ich 7szt. Ważne jest oczywiście odpowiednie rozplanowanie/wymiarowanie podstaw słupków wg. powierzchni, najlepiej jest w tym celu wykorzystać laser krzyżowy i „na sucho” ustawienie podstaw na powierzchni aby złapać właściwy kąt.
Dla ustawienia podstawy słupka w pionie dobrze jest przygotować odcięty kawałek słupka (na luźno) aby nałożyć na podstawę i dopiero wtedy pionować np. za pomocą tradycyjnej poziomicy.
Otwory pod kołki montażowe zostały uzupełnione kotwą chemiczną dla trwalszego połączenia w tym przypadku dla 7 słupków licząc po 4 otworzy wystarczyła 1 tuba pod typowy pistolet do wyciskania silikonu.
UWAGA kotwa chemiczna dość szybko wiąże więc warto przygotować większość otworów i wtedy rozpocząć montaż.
Podsumowanie koszów na obecną chwilę:
- 7 gotowych podstaw do słupków ok. 300zł.,
- lepik do klejenia papy 45zł. (małe wiaderko 5kg to nadmiar – oczywiście na obecną chwilę prac),
- kołki/śruby (paczka 30szt.) 45zł,
- 1L preparatu do usuwania mchów itd. 50zł. (1L wystarczył na powierzchnię ok. 18m2),
- kawałki papy użyte do łatek wykorzystano z pozostałości po innych pracach.
*Oczywiście ceny dot. samych materiałów.
Cdn. na dzień 13.08.2023r.
Wkrótce kolejna aktualizacja, proszę oczekiwać następnych artykułów.
Artykuł pisany dla celów hobbystycznych, autor nie zajmuje się zawodowo pracami w podanym zakresie. W artykułach pokazuję jedynie swoje doświadczenia z prac remontowych. Moje sposoby nie zawsze mogą sprawdzać się w każdych warunkach.