28-09-2023 Remonty, modernizacje

Remont balkonu cz.3 (nowa balustrada)

Trzeci i sądzę że przedostatni artykuł z serii dot. wymiany starej balustrady balkonowej. Krótkie info z postępów prac, obecnie mamy zamontowaną balustradę już na swoim miejscu – pozostało tylko pomalować na wybrany kolor w tym przypadku będzie to brązowy (pod kolor blachodachówki).

Finalny efekt przedstawię w ostatnim artykule gdyż czeka mnie jeszcze wymiana orynnowania na samym balkonie no i odświeżenie podbitki + oczywiście renowacja papy na samym balkonie.

Montaż balustrady
Montaż nowej balustrady. © WorkTip.pl

W poprzednim artykule prace stanęły na montażu słupków i samej głównej barierki. Obecnie jak widać na zdjęciu u góry mamy już zamontowane profile między słupkami a dokładniej na ich zewnętrznej stronie, całość licuje się ładnie z górną barierką.

Montaż profili od zewnętrznej strony słupków jest szybszy i łatwiejszy w wykonaniu niż umieszczenie ich „tradycyjnie” między słupkami.

Górna barierka wykonana jest z profilu 60x40mm, natomiast te niżej mają 80x20mm (ścianka 1.5mm). Słupki pionowe to profil 60x40mm (ścianka 2mm). Cała konstrukcja jest już pomalowana podkładem antykorozyjnym (szary kolor jak na zdjęciach).

Poziomych profili mamy 6szt (bez barierki). Przerwa między profilami to 60mm a między barierką i pierwszym profilem 40mm.

Montaż poziomych profili do słupków

Poziome profile są przyspawane z jednej wewnętrznej strony do słupków + na ich łączeniu np. w narożnikach.

Czytaj inne:  Tanie fugowanie cegły dekoracyjnej
Montaż profili balustrady
Montaż profili balustrady. © WorkTip.pl

Spawanie

Linia spawu szlifowana jest po węższej stronie profili oraz w narożnikach zewnętrznych. Profile oczywiście były cięte pod kątem 45″. Od strony łączenia profil został zabezpieczony antykorozyjnie przed samym montażem. Dodatkowo planuję uszczelnić łączenia z słupkiem czymś w rodzaju uszczelniacza dekarskiego.

Łączenie profili w narożniku
Łączenie profili w narożniku. © WorkTip.pl
Łączenie profili
Łączenie profili. © WorkTip.pl
Łatka na podstawie słupka
Łatka na podstawie słupka. © WorkTip.pl

Ukrycie podstawy słupka

Na zdjęciu z lewej strony pomysł na zasłonięcie podstawy łącznika/słupka. Jako że podstawa jest dość szeroka to nie znalazłem na nią gotowych maskownic, dlatego na ten łącznik poszła mała łatka z papy przyklejona na lepik i od góry nasunięto gotową metalową mniejszą maskownicę.

Oczywiście należy tutaj pamiętać aby słupki miały nawiercone otwory na ujście skroplin wody.

W moim przypadku ta mała maskownica zakrywa właśnie te nawiercenia, sama maskownica ma delikatną przerwę przy łączeniu z podłożem aby woda mogła swobodnie wypływać na zewnątrz.

Niżej dodatkowe zdjęcia jak to wygląda przy montażu:

Montaż profili do słupka
Montaż profili. © WorkTip.pl
Montaż profili do słupka
Montaż profili. © WorkTip.pl
Zakrycie podstawy słupka
Ukrycie podstawy słupka. © WorkTip.pl
Balustrada - podkład
Balustrada – podkład, przygotowanie pod właściwe malowanie. © WorkTip.pl

U góry widać już pierwsze próbki kolorów, proszę nie zwracać uwagi na kiepskie „suche malowanie” które widać pod światło – to tylko próbki kolorów 🙂

Podsumowanie koszów na obecną chwilę:

Etap 1:

Czytaj inne:  Remont balkonu cz.4 - podsumowanie

Etap 2:

Etap 3 (obecny):

Razem na koniec etapu 3 daje to w sumie: 1966zł. (same materiały).

Nie liczę tutaj kosztów związanych z akcesoriami jak tarcze do szlifierki, pędzle, wałki, drut czy gaz do spawania itd.

Cdn. na dzień 28.09.2023r.

Wkrótce kolejna aktualizacja kończąca ten wątek prac, proszę oczekiwać następnych artykułów.

Artykuł pisany dla celów hobbystycznych, autor nie zajmuje się zawodowo pracami w podanym zakresie. W artykułach pokazuję jedynie swoje doświadczenia z prac remontowych. Moje sposoby nie zawsze mogą sprawdzać się w każdych warunkach.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments