17-08-2023 Remonty, modernizacje

Remont balkonu cz.2

Druga część z małego cyklu prac dot. wymiany starej balustrady balkonowej oraz naprawy nawierzchni z papy, do listy prac zapewne w niedługim czasie zostanie dopisana renowacja podbitki dachowej ale o tym w kolejnych artykułach.

Nowa balustrada balkonowa
Montaż nowej balustrady. © WorkTip.pl

We wcześniejszych etapach prac skończyłem na montażu podstaw pod słupki. Słupki są o wymiarach 60x40mm przy ściance 2mm. Więcej informacji pod linkiem – kliknij.

Montaż słupków
Montaż słupków balustrady. © WorkTip.pl
Montaż słupka do kotwy/podstawy
Montaż słupka do podstawy. © WorkTip.pl

Montaż słupków balustrady

Słupków będzie 7szt. zostały one nałożone na podstawy przygotowane wcześniej. Następnie ustawiono je w pionie/poziomie i przymocowano. Przypominam że same kotwy/podstawy były pionowane we wcześniejszym etapie, dlatego teraz po nałożeniu słupków ustawienie było już proste. Ważne aby na tym etapie sprawdzać także poziom między sąsiednimi słupkami, mimo spadków na balkonie (co jest zrozumiałe) sama balustrada musi być równa. Wykorzystanie podstaw/kotew w moim przypadku ułatwia pracę gdyż można zawsze delikatnie sam słupek podnieść na podstawie aby „złapać” poziom z sąsiednimi.

Montaż można zrobić na kilka sposobów np. skręcając słupek z podstawą za pomocą śrub. W moim przypadku zostały one przyspawane do podstawy (spaw został wykonany z każdej strony słupka). Należy ciągle pamiętać o małej wolnej przestrzeni u podstawy do odprowadzania ew. skroplin z wnętrza słupka, może to być także mały nawiercony wiertłem otwór.

Po zakończeniu spawania, słupki zostały odtłuszczone i nałożyłem podkład antykorozyjny. Mimo że podstawy są ocynkowane to słupki są z czarnej stali – niezabezpieczenie ich spowoduje po pierwszym deszczu większą korozję. Samą podstawę także pokryłem podkładem, było to opcjonalne. Do wewnątrz każdego słupka został zaaplikowany preparat w formie spray’u, nie jest to idealne rozwiązanie ale starałem się go „nie żałować”. Sama linia spawu nie była szlifowana aby nie osłabiać połączenia bo i tak będzie to zakryte maskownicą.

Czytaj inne:  Ukrycie mało estetycznych rur w starym budownictwie

Jak widać na zdjęciach niżej wyciąłem taką mini łatkę z papy aby przykryć podstawy (zdjęcie z lewej u dołu). Do słupków zamówiłem maskownice, niestety nie znalazłem tak dużych aby przykryć podstawę słupka.

Łatka jak i sama maskownica zostały tylko obecnie nasunięte na słupki, nie są one zamontowane jeszcze „na stałe”.

Łatka na podstawę słupka
Łatka na podstawę słupka. © WorkTip.pl
Maskownica do słupka
Maskownica do słupka. © WorkTip.pl

Montaż barierki

Po zamontowaniu słupków czas na barierkę. Barierka będzie z tego samego profilu 60×40 tyle że ścianka będzie już cieńsza 1.5mm. Kupując profile zostały one docięte na moją prośbę na 4 odcinki po 3 metry bezpośrednio przez pracownika tej firmy (głównie ze względów transportowych).

Przed montażem każdy z odcinków został przeze mnie docięty pod kątem 45stopni (odpowiednią stroną) aby profile ładnie składały się w narożnikach. Sam montaż barierki jest prosty, najważniejsze aby utrzymać kąt 90 stopni przy ich łączeniu w narożnikach – dobrze jest posiadać kątownik o długich ramionach. Oczywiście same profile zostały delikatnie jeszcze skrócone z długości. Przy zakończeniu profilu przy ścianie będzie nałożona maskownica ta sama co przy podstawach słupków, połączenie między profilem a ścianą uzupełnię uszczelniaczem przy finalnych pracach.

Barierka jest zamontowana do ściany za pośrednictwem kątowników, które są ukryte wewnątrz profilu. Oczywiście najpierw kątowniki były mocowane do ściany, następnie nałożono profil i przykręcono. UWAGA profil nie jest przy samej elewacji, zastosowałem minimalną przerwę 2mm.

Maskownica na barierkę
Maskownica na barierkę. © WorkTip.pl
Montaż przy 90 stopniach
Montaż przy 90 stopniach. © WorkTip.pl

Sam profil barierki jest wysunięty na zewnątrz, od wewnętrznej strony czyli od strony samego balkonu słupki licują się z barierką. Barierka wystaje 20mm po za obrys słupka od zewnętrznej strony – to celowy zabieg.

Barierka jest przyspawana od każdej strony słupka, od strony wewnętrznej balkonu linia spawu jest przeszlifowana aby ładnie całość była równa i licowała się ze słupkiem, tak samo sprawa ma się w narożnikach.

Czytaj inne:  Stara cegła na ścianie - układanie płytek

Na poniższych zdjęciach mały podgląd jak to wygląda. UWAGA maskownice jak i łatki na podstawach słupków są „luźne” nie są jeszcze finalnie zamontowane.

Montaż barierki
Montaż barierki. © WorkTip.pl
Montaż barierki
Montaż barierki. © WorkTip.pl
Montaż balustrady
Balustrada. © WorkTip.pl
Nowa balustrada prace
Nowa balustrada w trakcie prac. © WorkTip.pl

Podsumowanie koszów na obecną chwilę:

Etap 1:

Etap 2:

Razem na koniec etapu 2 daje to w sumie: 896zł. (same materiały).

Nie liczę tutaj kosztów związanych z akcesoriami jak tarcze do szlifierki, pędzle, wałki, drut czy gaz do spawania itd.

Cdn. na dzień 17.08.2023r.

Wkrótce kolejna aktualizacja, proszę oczekiwać następnych artykułów.

Artykuł pisany dla celów hobbystycznych, autor nie zajmuje się zawodowo pracami w podanym zakresie. W artykułach pokazuję jedynie swoje doświadczenia z prac remontowych. Moje sposoby nie zawsze mogą sprawdzać się w każdych warunkach.

Oceń artykuł :)

Ilość ocen: 1
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments