01-07-2023 Remonty, modernizacje

Panele ścienne MDF czym zastąpić? Ściana na poddaszu, szybka metamorfoza

Montujemy panele podłogowe na ścianie kolankowej poddasza. Zakrywając tym samym stare MDF’y których nie za bardzo możemy usunąć lub nie chcemy ze względów na charakter prac.

Panele ścienne MDF wymiana
Montaż paneli podłogowych na ściance kolankowej. © WorkTip.pl

Panele na ścianie

Na ściance kolankowej mam ułożone stare płyty/panele MDF „modne” w latach 90″, chociaż zauważyłem że obecnie są one jeszcze produkowane i nawet z ładnymi nadrukami imitującymi drewno.

Od wielu lat były one dla odnowy wyłącznie malowane na biały kolor. W związku z małym remontem postanowiłem to zmodyfikować. Nie chciałem ich usuwać bo bezpośrednio za nimi mam drewniany szkielet oraz ocieplenie z wełny. Jako że po montażu podłogi zostało mi kilka m2 paneli postanowiłem je zastosować na tej małej ściance.

Jak widać na zdjęciu u góry panele MDF są także nad ścinką (skos). Nie podobają mi się typowe równe podłoża z płyt G-K więc postanowiłem że te stare MDF’y zostaną, będą tylko odnowione na biały kolor. Powinny się ładnie komponować z „nową” wersją ścianki kolankowej oraz ścianą po lewej stronie gdzie ułożę płytki gipsowe.

Montaż paneli do ściany

Jako że stare MDF’y wraz z ścianką są solidne zamocowane, nie mają większych uszkodzeń okleina nie odchodzi płatami to nowe panele będą montował bezpośrednio na nie za pomocą kleju oraz metalowych uchwytów. Na zdjęciu u góry widać że niestety jako całość nie „trzyma” poziomu więc co X panel musiał zostać obniżony – dlatego widać te nieszczęsne schodki. Łączenie między ścianką a skosem zamaskuję na końcu listwą. U dołu między podłogą a panelami na ściance zastosowałem dylatację – w budynku jest strop drewniany więc troszkę on jednak „pracuje”.

Dodatkowe mocowanie paneli
Dodatkowe mocowanie paneli. © WorkTip.pl
Mocowanie paneli na klej
Mocowanie paneli na klej. © WorkTip.pl

Na zdjęciu wyżej pokazuję o jakie mocowania mi chodzi. Te mocowania stosuje się do paneli MDF a bynajmniej kiedyś się stosowało, obecnie miałem problem z ich dostępnością (koszt ok. 10zł za paczkę 100szt). Tak czy inaczej w przypadku montażu przy tradycyjnych panelach podłogowych należy zaczep delikatnie odgiąć aby rant paneli dobrze pasował. Ważne aby nie przesadzić gdyż wtedy panele nam się nie zejdą w równym stopniu i może powstać między nimi szpara, najlepiej przetestować to na sucho bez kleju.

Czytaj inne:  Sposób na zasłonięcie rur CO w salonie

Sam uchwyt montowany jest na mały gwoździk. Na jeden panel zastosowałem 2 mocowania + klej jak widać na drugim zdjęciu (powierzchnia odpylona i odtłuszczona). Klej tradycyjny w tubie na pistolet wg. etykiety typowo pod montaż listew, uchwytów itd. (koszt ok. 15zł tuba, w moim przypadku na 4 szerokie panele wychodziła 1 tuba).

Montaż jest bardzo prosty

Nie różni się w zasadzie niczym w stosunku to tego z montażu panelu na podłodze. Tutaj także należy wpasować panel odpowiednio piórem w wpust, nawet jest łatwiej bo w moim przypadku nie ma spasowania paneli po węższej stronie (pion). Ścianka jest na tyle niska że bez problemu wchodził na nią cały panel bez dokładek.

Na sam początek nakładam klej tylko na sam panel (myślę że to spokojnie wystarczy). Przyciskam do ściany i montuję te metalowe klamry/zaciski. Takie mocowanie ma dodatkowy plus że póki klej nie zwiąże to zacisk ładnie przytrzyma panel do powierzchni.

Panele ścienne MDF czym zastąpić
Panele ścienne MDF czym zastąpić? © WorkTip.pl
Panele na ścianę
Montaż. © WorkTip.pl
Panele na ścianę montaż
© WorkTip.pl

Ścianka ma wbudowane 2 półki na książki więc oczywiście nie obyło się bez dodatkowego cięcia. Zastanawiałem się nawet czy nie zabudować paneli wewnątrz półek ale finalnie zrezygnowałem z tego pomysłu. Wnęki zostaną obecnie tylko pomalowane.

Panele podłogowe
Półki wbudowane w ściankę kolankową. © WorkTip.pl
Panele podłogowe na ścianę
Uskoki w montażu = brak poziomu. © WorkTip.pl

Łączenie między skosem a ścianką

Łączenie zakończyłem elastyczną listwą w kolorze czarnym. Listwa to elastyczny samoprzylepny materiał o grubości ok. 1mm. W przygotowaniu mam materiał dot. takich elastycznych listewek bo co ciekawe nie wszystkie są odpowiedniej jakości a dokładniej chodzi mi o klej który jest na nie nałożony.

Czytaj inne:  Montaż gotowej balustrady w stylu LOFT

Nie chciałem tutaj dodawać listwy drewnianej lub MDF głównie ze względów na gabaryty/grubość takiej listewki. Natomiast listwy przy półce na książki to drewniana stara listewka odnowiona na czarny kolor i ponownie przyklejona. Nie widzę sensu aby z niej rezygnować skoro już na start mam całość dobrze spasowaną.

Elastyczna listwa maskująca
Elastyczna listwa maskująca połączenie. © WorkTip.pl
Panele podłogowe na ścianie
Elastyczna listwa maskująca połączenie. © WorkTip.pl
Panele podłogowe na ścianie
© WorkTip.pl
Listwy maskujące
Drewniana listwa maskująca ranty półek. © WorkTip.pl

Wygląd finalny

Sam wygląd całości zostanie niedługo opublikowany gdyż w przygotowaniu są jeszcze słupy stropowe oraz ścianka od przodu którą w części widać na początkowych zdjęciach. Proszę oczekiwać na aktualizację artykułu.

Panele podłogowe na ścianie
Panele podłogowe na ściance kolankowej. © WorkTip.pl
Panele podłogowe na ścianie
Panele podłogowe na ściance kolankowej. © WorkTip.pl

Artykuł pisany dla celów hobbystycznych, autor nie zajmuje się zawodowo pracami w podanym zakresie. W artykułach pokazuję jedynie swoje doświadczenia z prac remontowych. Moje sposoby nie zawsze mogą sprawdzać się w każdych warunkach.

guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments