Naprawa paneli podłogowych – zestaw wosków
Szybki tip zestawu do naprawy drobnych uszkodzeń paneli laminowanych.
Na podłodze mam ułożone panele laminowane, które posiadają już kilka niedoskonałości. Są uszkodzone mechanicznie w kilku miejscach i wygląda to mało estetycznie, a pewno z biegiem czasu nastąpiłaby ich dalsza degradacja.
Wymiana uszkodzonego panela nie jest prostą sprawą więc na początek postanowiłem że przetestuję jakiś zestaw do naprawy paneli ogólnie dostępny w sklepach internetowych. Tym bardziej że koszt takiego zestawu nie jest wysoki, ja zapłaciłem ok. 50zł (2024r). Nie chciałem zestawu z markerami, które w zasadzie tylko maskują uszkodzone elementy. Zależało mi na zabezpieczeniu uszkodzeń przed dalszą degradacją np. przed wpływem wody podczas mycia więc postawiłem na model z woskami.
Zestaw wosków do paneli i drewna
Zakupiony zestaw składa się z kilku elementów:
- różne kolory i odcienie wosków (kolorowe klocki na pierwszym zdjęciu),
- 2 plastikowe szpachelki,
- gąbki wraz z kawałkiem tkaniny,
- urządzenie z bateriami do topienia i nakładania wosku.
Całość zapakowana w ładne plastikowe otwierane pudełko.
Jak to działa?
Teoretycznie urządzenie z zestawu ma za zadanie topić wosk do stanu płynnego i wtedy taką konsystencją można uzupełnić ubytki w drewnie, panelach itd. Różne kolory wosków służą natomiast do mieszania barw aby możliwie jak najbardziej ujednolicić uszkodzone miejsce. Szpachelki oraz gąbki są do finalnego wykończenia prac.
Naprawa małych uszkodzeń w panelach laminowanych
Zaznaczam że pierwszy raz miałem okazję podziałać z takimi pracami, nie byłem przekonany czy taki zestaw będzie warty zakupu. Zdjęcia prezentują wstępne prace – postaram się zaktualizować materiał w niedługim czasie.
PS. Czas prac dla pojedynczego uszkodzenia to ok. 10min.
Zdjęcie uszkodzenia numer 1
Wąski odprysk laminatu odsłaniający wewnętrzną strukturę – dł. ok. 1.5cm.
Krok 1 – przygotowanie podłoża
W pierwszym kroku naklejam taśmę malarską aby zabezpieczyć listwę progową, uszkodzone miejsce oczyszczam z zanieczyszczeń. Następnie dobieram kilka odcieni klocków wosku pod kolor paneli, w moim przypadku to kolory biały, jasny szary, ciemny szary i brązowy.
Krok 2 – uzupełnianie ubytku
Za pomocą dołączonego urządzenia zaczynam delikatnie topić klocek w miejsce ubytku, warto zaczynać od jaśniejszych kolorów. W moim przypadku urządzenie dość długo się nagrzewało 30s+ i nadal był problem aby uzyskać płynną konsystencję wosku. Finalnie z niego zrezygnowałem na rzecz zwykłej lutownicy, która zdecydowanie przyspieszyła prace.
Jak zaznaczyłem wyżej warto zaczynać od jasnych kolorów i stopniowo przechodzić pod ciemniejsze jeżeli mieszanie kilku kolorów jest w naszym przypadku wymagane. Wosk zasycha już w kilka sekund po zaprzestaniu podgrzewania więc moim zdaniem warto topić kilka kolorów mieszając je razem od razu.
Krok 3 – finalne wygładzenie
Po uzupełnieniu ubytku i odczekaniu do wyschnięcia, za pomocą jednej ze szpachelek zebrałem nadmiar materiału. Następnie gąbką wygładziłem strukturę, u mnie sprawdził się także zwykły płyn do mycia naczyń nałożony na kawałek materiału – finalnie wygładził i oczyścił całe miejsce.
Tak nałożony wosk powinien zabezpieczyć panel przed dalszymi uszkodzeniami.
Sprawdziłem jak to wygląda od strony usunięcia tego wosku np. podczas zwykłego sprzątania, mycia podłogi itd., śmiało stwierdzam że usunięcie go podczas takich prac nie jest możliwe. Wosk związał solidnie z materiałem i co najważniejsze szczelnie wypełnił cały ubytek – usunięcie go jest teraz możliwe tylko mechanicznie, nie podczas zwykłego sprzątania.
Zdjęcie naprawionego już uszkodzenia numer 1
Uszkodzone miejsce numer 2:
Tutaj już delikatnie mocniej widać różnicę niestety na moją niekorzyść – panele mają V-fugę.
Delikatnie widać miejsce naprawy ale z większej odległości czyli podczas normalnego korzystania z pomieszczenia jest to całkowicie niewidoczne.
Artykuł pisany dla celów hobbystycznych, autor nie zajmuje się zawodowo pracami w podanym zakresie. W artykułach pokazuję jedynie swoje doświadczenia z prac remontowych. Moje sposoby nie zawsze mogą sprawdzać się w każdych warunkach.